Janja Prokić

30.červenec 2017
Výstava Žiješ srdcem

Dalším umělcem, který ztvární anatomické srdce v rámci výstavy k naší nové kampani Žiješ srdcem, je šperkařská designérka Janja Prokić, k jejímž oblíbeným tématům patří například příroda či ženskost.

 

Co vás vedlo k tomu se do kampaně zapojit?

Už předtím se mi líbila kampaň #prsakoule, která mě hodně bavila. Přijde mi totiž důležitý dělat zdravotní osvětu. Například já sama mám malé srdce – nedovírá se mi chlopeň, takže jsem to brala tak, že i já se více dozvím o tom, co by se mi třeba mohlo stát. Taky se mi líbí, že projekt dělají mladí lidé.

Co pro vás znamená srdce?

Pro mě je srdce orgánem nejvíce spojovaným s emocemi, takový základ našeho bytí. A v rámci mojí tvorby symbol srdce používám víceméně pořád. Několik let se už věnuji Tibetské medicíně, která tvrdí, že pokud budeme mít otevřené srdce, nemůže se nám nic špatného stát. Že nás bude chránit. Proto je pro mě srdce zásadním symbolem jako takovým, ale také symbolem v rámci nějaké práce na sobě.

Jak vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za dílem?

Chtěla jsem dělat něco, co se pojí na emoce. Když se srdce rozpůlí, jsou tam různé komory, proto jsem si to představovala tak, že v každé té komůrce budou usazené emoce a záznamy. Obecně ale u volné tvorby dost často nemám žádné návrhy a prostě nechávám všemu naprosto volný průběh.

Jakým dílem jste se do výstavy zapojila?

Zapojuji se náhrdelníkem. Je to rozpůlené stylizované srdce. Bavilo mě pracovat s tím, že si vybíráme, komu ukážeme, co ve svém srdci máme. Je to takové tajemství často i pro nás samotné, a tak bychom si měli pečlivě vybrat, s kým ho budeme sdílet. Náhrdelník je z jedné strany vidět zvenku a z druhé strany koukáme do jeho útrob. Je na nositeli na jakou stranu ho otočí, co komu ukáže…

 

Náhrdelník budete moci poprvé spatřit 26. října při slavnostní vernisáži na letošním Designbloku. Jací další umělci budou součástí výstavy Žiješ srdcem, se dozvíte průběžně v následujících týdnech. Sledujte proto událost na Facebooku, aby vám žádný další neunikl.

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem