Maria Makeeva

11.srpen 2017
Výstava Žiješ srdcem

Své dílo na Výstavě Žiješ srdcem představí také ilustrátorka Maria Makeeva

Co vás vedlo k tomu se do kampaně zapojit?

Čím dál víc si uvědomuji váhu dobrého zdraví. V mládí vnímáme dostatek energie, sílu a pružnost těla jako samozřejmost, ale s věkem je dobré začít do zdraví investovat určité úsilí. Proto potřebujeme chápat, jakým způsobem tělo funguje, co opravdu potřebuje a co ho naopak ohrožuje. Čím víc vnímáme živou inteligenci, jíž se naše tělo přirozeně řídí, tím víc nám musí připadat jako zázrak. Kampaň Žiješ srdcem nabízí široké veřejnosti skvělou příležitost učit se o zdraví tou nejlepší formou – od zapálených lidí.

Co pro vás znamená srdce?

Na srdce zapomínáme až příliš snadno, přestože ožívá ještě před naším narozením a ustává svůj pohyb až během naších posledních minut. Je těžké přecenit tu vůli, jež po desetiletí drží v matematicky pravidelném pohybu malý křehký orgán, a to i přesto, že tato síla není zdaleka tak samozřejmá, jak ji chceme vidět. Symbolicky srdce představuje též každého, jež je naším přítelem a ochráncem. Stejně jako srdce i jeho přítomnost muže být křehká, pokud si jí zapomeneme vážit.

 

Jakým dílem jste se do výstavy zapojila?

Připravila jsem ilustrovaný tisk, který představuje srdce a bohatou síť cév, jež se rozpíná jako svatozář a dává sílu každé buňce v těle. Tento tisk je připraven v jediném exempláři.

Jak vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za dílem?

Kromě samotného srdce jsem chtěla podtrhnout význam fascinujícího systému cév, jež propojuje všechny buňky v těle a vdechuje jim život. Na ilustraci se síť cév rozpíná kolem srdce do tvaru červeného kříže, jež symbolizuje pomoc a ochranu.

Ilustrace představuje srdce, které vdechuje život našemu tělu, a bez jehož síly nemůžeme ani my pomáhat druhým.

Motiv je obraznou připomínkou toho, čím pro nás srdce je a čím my můžeme být pro ostatní.

 

 

Celkem dvanáct umělců se zúčastní naší výstavy, zatím jsme představili ilustrátorské duo Tomski&Polanski, designérky šperku Markétu Kratochvílovou a Janju Prokić a designérské duo Vrtiška • Žák. Dalších sedm odhalíme postupně v následujících týdnech. Sledujte proto událost na Facebooku, aby vám žádný další neunikl.

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem