Michal Bačák

19.září 2017
Výstava Žiješ srdcem

Jedním z dvanácti umělců, kteří ztvární anatomické srdce v rámci Výstavy Žiješ srdcem, je i Michal Bačák. Vystudoval sice produktový design, ale věnuje se ilustraci v rámci mnoha různých vlastních projektů a kolaborací. Je typický svojí lehkostí, se kterou mísí folklórní, přírodní i vědecko-fantastické motivy, které u nepozorného diváka snadno vyvolají dojem realistické kresby. Při bližším zkoumání ovšem odhalují drobné hříčky fantazie a nevinné výtvarné vtipy pro lidi, kteří někdy zauvažovali o příbuzenském vztahu ptáků a dinosaurů nebo o provázanosti světových kultur, jež ve svém folklóru vždy vycházejí ze svého okolí a přírody, která je obklopuje.

 

Co Vás vedlo se do kampaně zapojit?

Samozřejmě touha pomoct skvělé věci, zvlášť s mojí prohnilou karmou! Ale bez Vašeho oslovení bych se ke kampani dostal těžko.

 

Co pro Vás srdce znamená?

Odpovědět pro mě znamená nevyhnout se nějaké upřímně myšlené, leč vyprázdněné frázi. Srdce je srdce, anatomicky i symbolicky.

Čím jste se do výstavy zapojil?

Zapojil jsem se magicko-encyklopedickým popisem srdečních chorob a škůdců, anatomii ale vystřídala flóra.

 

Jak Vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za vaším dílem?

Procházel jsem se po zahradě a všimnul si housenek ploskohřbetky ovocné na hrušni, rzi na listech růží, kaštany v té době hnědly pod náporem klíněnky jírovcové. Rostliny jsou pro mě srdeční záležitost, tak to byl jenom kousek k tomuto podobenství.

Sledujte naši událost na Facebooku, aby vám žádný další umělec neunikl. Zatím jsme představili ilustrátorské duo Tomski&Polanski, designérky šperku Markétu Kratochvílovou a Janju Prokić nebo designérské duo Vrtiška • Žák. Další v řadě pak byli ilustrátorka Maria Makeeva, umělec Tadeáš PodrackýStudio DECHEMStudio ZORYA či módní tvůrkyně Liběna Rochová.

 

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem