Tereza Rosalie Kladošová

25.září 2017
Výstava Žiješ srdcem

Výstavy Žiješ srdcem, která je součástí naší nové kampaně, se svým dílem zúčastní také Tereza Rosalie Kladošová. Ta je absolventkou Ateliéru módní tvorby Pavla Ivančice na pražské UMPRUM. Balancuje mezi uměleckým dílem a oděvem, hraje si s humorem a nadsázkou. Často pracuje s tradiční technikou pletení, kombinuje strojní pletáž s ručním háčkováním. Kromě vlastní tvorby se věnuje také společnému projektu s produktovou designérkou Aničkou Štěpánkovou, se kterou se zabývají produktem, módou, instalacemi a dekoracemi.

 

Co Vás vedlo se do kampaně zapojit?

Celý projekt má moc hezkou myšlenku a znala jsem Loono z minulosti díky jejich projektu #prsakoule, ve kterém dokázali prezentovat závážné téma milým a srozumitelným způsobem. Proto jsem se s radostí zapojila do nové kampaně.

Co pro Vás srdce znamená?

Srdce je život. Znamená pro mě všechno. Vnímám jej ve dvou polohách, jako orgán, díky kterému žijeme a zároveň v přeneseném slova smyslu jako místo kde sídlí naše emoce a pocity. Je to místo přes, které prochází krev a zároveň s krví i vše co prožíváme.

Čím jste se do výstavy zapojila?

Uchopení zadání pro mne nebylo jednoduché a prošla jsem velkým množstvím různých návrhů, které jsem stále zjednodušovala. Nakonec jsem téma srdce zpracovala do jednoducheho modelu, který pro mě srdce vystihuje nejlépe, protože srdce není něco co se vystavuje na odiv, je naopak tou skrytou silou, která vše pohání.

Principielně jsem použila tvar jeasnové bundy, tedy objektu v oděvu, který skoro každý z nás má doma. Věrně ho známe a nijak zvlášť nepřemýšlíme nad jeho tvarem a funkcí. Tento léty prověřený kus, který máme všichni rádi, jsem převedla do jemné a čisté formy z ručně barveného hedvábí. Mým cílem bylo vytvrořit něco velmi obyčejného a zároveň milého a křehkého. Bundu jsem doplnila sametovými červenými a modrými knoflíky. Jsou takovým malým odkazem na funkci srdce a proudění okysličené a neokysličené krve v srdci.

Jak Vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za Vaším dílem?

Celá bunda je transparentní, vidíte tedy dovnitř, všechny švy, kapsy a dokonalé vnitřní zpracování.

Bunda je tím srdcem, které každý z nás má, ale málokdo si uvědomuje, jak může být křehké.

Sledujte naši událost na Facebooku, aby vám žádný další umělec neunikl. Zatím jsme představili ilustrátorské duo Tomski&Polanski, designérky šperku Markétu Kratochvílovou a Janju Prokić nebo designérské duo Vrtiška • Žák. Další v řadě pak byli ilustrátorka Maria Makeeva, umělec Tadeáš PodrackýStudio DECHEMStudio ZORYA, módní tvůrkyně Liběna Rochová. nebo ilustrátor Michal Bačák.

 

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem