Vrtiška • Žák

10.srpen 2017
Výstava Žiješ srdcem

Do Výstavy Žiješ srdcem se zapojilo také duo Vrtiška • Žák, známé svými projekty z oblastí architektury, produktového, ale i grafického designu. Celá výstava je součástí naší kampaně Žiješ srdcem a po letošním Designbloku bude k vidění v DSC Gallery, kde ji 30. listopadu slavnostně zakončíme charitativní dražbou. Přečtěte si o díle, které k ní Roman Vrtiška společně s Vladimírem Žákem vytvořili.

 

Co vás vedlo se do kampaně zapojit?

Dobrá věc spojená s workshopy a přednáškami o prevenci kardiovaskulárních onemocnění pořádaných neziskovou organizací Loono a také spojení s Designblokem a týmem lidí kolem něj.

 

Co pro vás srdce znamená?

Pumpu, motor, čerpadlo… Symbol zdravého životního stylu a hlavně emocí a nepředvídatelných citů.

Jakým dílem jste se do výstavy zapojili? 

Objekt je reminiscencí na hodiny. Tyto „hodiny“ jsou tvořeny několika strojky umístěnými v corianovém těle do rastru stylizovaného srdce. Jednou za hodinu se zdánlivá nahodilost tvořená pohybem jednotlivých ručiček spojí do jasně definovaného tvaru srdce.

 

Jak vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za vaším dílem?

Rozhodli jsme se pro vytvoření symbolického objektu, který bude nepřímo odkazovat na citové vazby mezi lidmi, na vztahy a organickou polohu, která si nedá poručit a ani ji nelze nijak naplánovat.

V dnešním chaotickém a uspěchaném, technokratickém a materiálním světě tak budou majiteli pravidelně připomínat, že skutečné lidské hodnoty jsou ve věcech nehmatatelných…

 

Výstavy se zúčastní celkem dvanáct umělců, zatím jsme vám představili ilustrátorské duo Tomski&Polanski nebo designérky šperku Markétu Kratochvílovou a Janju Prokić. Dalších osm odhalíme postupně v následujících týdnech. Sledujte proto událost na Facebooku, aby vám žádný další neunikl.

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem