ZORYA

10.září 2017
Výstava Žiješ srdcem

Inspirace přírodou, jež se chvílemi blíží estetice science fiction, inovativní práce s materiály stejně jako důraz na dokonalý detail a řemeslné provedení, to jsou znaky typické pro Studio ZORYA tvořené Zdeňkem Vackem a Danielem Poštou. Ti jsou v pořadí již osmými představovanými autory Výstavy Žiješ srdcem, která vypukne 26. října na Designbloku a dále pak 14. listopadu v DSC Gallery. Ústředním tématem jejich šperků je čas jako pozitivní faktor a tvůrčí proces.

 

Co vás vedlo se do kampaně zapojit?

Je to srdcovka. Asi jak stárneme a stárnou i naši blízcí, tak si více uvědomujeme, jak křehcí jsme a že je nutné o sebe více pečovat. Dlouhodobě se v Zorya snažíme podporovat neziskové a kulturní projekty, které nám dávají smysl. Líbila se nám už předešlá kampaň Loono, protože dávala důraz na prevenci a informovanost pacientů. A navíc je nám blízký i způsob prezentace, který nestraší, ale humornou formou přibližuje.

Co pro Vás srdce znamená?

Srdce jako by bylo otrokem rytmu, jak zpívá Grace Jones. Je až neuvěřitelné, že neustále pracuje bez pauzy, přestávky, natož dovolené. Tedy až do chvíle, kdy není něco v pořádku.

Je s ním spojováno tolik emocí a energie jako s žádným jiným orgánem. Zrychluje se nám tep, když se nám někdo líbí a stejně tak, když nás někdo rozčílí. Srdce nám puká, ze srdce nenávidíme a jindy nám někdo přijde srdečný.

Čím jste se do výstavy zapojili? 

Vytvořili jsme disk z karlovarského vřídlovce, ve kterém proudí rudé broušené a surové granáty zalité v tekutině. Je to řez nerezovým potrubím, které přivádí minerální vodu do vřídla v Karlových Varech. Díky dlouholetému usazování minerálních látek se potrubí ucpává a trubky je nutné jednou za čas vyměnit. Ta naše část prý vznikla během osmdesáti let. V jednotlivých sedimentech vápence je tedy zaznamenán čas, podobně jako je tomu u letokruhů stromů.

Jak vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za vaším dílem?

Říká se, že někteří lidé mají srdce z kamene. Překvapilo nás, že to není jen obrazný popis, ale skutečný stav, kdy tepny a cévy při špatné životosprávě vápenatějí. Ten náš disk by mohl být tedy poměrně naturalistickým vyobrazením řezu cévou člověka, který na sebe a na své srdce nemyslí hodně dlouho. Červeným krvinkám v podobě českých granátů tak zbývá pouze malý prostor na pohyb a život.

Výstavy se zúčastní ještě dalších jedenáct předních českých designérů a umělců. Zatím jsme představili ilustrátorské duo Tomski&Polanski, designérky šperku Markétu Kratochvílovou a Janju Prokić nebo designérské duo Vrtiška • Žák. Další v řadě pak byli ilustrátorka Maria Makeeva, umělec Tadeáš Podracký nebo Studio DECHEM. Sledujte událost na Facebooku, aby vám žádný další neunikl.

 

Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

#zijessrdcem