Tomski&Polanski

10.července 2017

Sorry, this entry is only available in Czech. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Protože je naše nová kampaň Žiješ srdcem zaměřena na prevenci kardiovaskulárních onemocnění, chystáme také výstavu produktového designu, šperku, módy a ilustrace, abychom pomoci ní ukázali, jak je srdce jedinečné a že je potřeba se o něj správně starat.

Dvanáct děl ztvárňujících anatomické srdce od předních českých designerů a umělců bude poprvé představeno na letošním Designbloku. Poté se celá výstava přesune do DSC Gallery, kde ji zakončí charitativní dražba. Doplní ji i edukační workshopy zaměřené na prevenci kardiovaskulárních onemocnění a první pomoc. Chybět ale nebudou ani panelové diskuze a přednášky s odborníky.

Prvním autorem zapojeným do výstavy je ilustrátorské duo Tomski&Polanski, které společně s důrazem na precizní řemeslo vytváří svůj vlastní pestrobarevný svět. Jejich ilustrace už možná znáte díky naší samovyšetřovací Kamasutře z kampaně Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule.Co vás vedlo k tomu se do kampaně zapojit?
Pro Loono jsme již dělali ilustrovanou Kamasutru spojenou s partnerským vyšetřováním prsou a koulí. 🙂
Celá věc dopadla výborně, a tak jsme další, tentokrát opravdu srdcový projekt, nemohli odmítnout.

Co pro Vás srdce znamená?
Srdce je ohromně zajímavý orgán jak z hlediska viditelné struktury a jeho vývoje od úplného začátku až do smrti, tak také z pohledu emočního – co vše funkce srdce vypráví o stavu mysli, pocitech a celkově životě jedince. Takhle na to koukáme jako umělci, srdce nás fascinuje.

Jakým dílem jste se do výstavy zapojili?
Pro výstavu byl připraven obraz Mermaids. Jde o takový tanec kyprých, šťavnatých žen symbolizujících bohyně matky, které dohromady vytvářejí figuru, jež připomíná strukturální rozložení srdce. Modré ženy představují neokysličenou krev, ženy červené potom tu okysličenou. Jejich tanec je inspirován i embryonálním vývojem srdce, kdy se proudy nesoucí krev postupně magickým způsobem formují v budoucí srdíčko.

Jak vás ve spojení se srdcem napadla idea stojící za vaším dílem?
Idea stojící za dílem je tanec akvabel ve vodě – ten předvádí krev v oblasti srdce. Co se týče vizuální formy, tak jsme ilustraci posunuli směrem ke stylu fauvismu. Dravé vibrující barvy a dovádějící ženy jako ve starodávných obrazech z počátku 20. století, to vše krásně pasuje na tématiku orgánu, jenž pohání tekutinu nesoucí život.


Jak bude ilustrace vlastně vypadat zatím ponecháme na vaší fantazii, už teď si ale můžete zapsat do svých diářů datum 26. října, kdy bude společně s dalšimi jedenácti díly slavnostně představena.
Všechny fotografie zachytil David Sklenář.

 

Líbil se ti článek?
Sleduj nás, aby ti další neutekl.