
MUDr. Zůza
Zuzana Hajšmanová, Chief Medical Officer v Loono
absolventka LFP Univerzity Karlovy, maminka dvou dětí a nadšená knihomolka
Vystudovala jsem lékařskou fakultu v Plzni a po jejím absolvování jsem strávila pár měsíců na interně tamní nemocnice. Většinu volného času dedikuju svým dvěma dětem, kamarádům a rodině. Nejraději čtu, hodně populárně naučné literatury, baví mě biohacking a pěstuji i koníčky do důchodu - zahradničení, dobrou kávu, víno, gastroturistiku a deskové hry.
Články z dílny MUDr. Zůzy
Co se děje s tělem a duší při šestinedělí
Porod je za tebou, oddychla sis, viď? Čeká tě teď šestinedělí. Období, kdy už je miminko na světě, ale tělo i psychika ženy si teprve začínají zvykat na novou realitu mateřství - kojení, přebalování, uspávání.
Těhotenský screening a očkování během těhotenství aneb co tě čeká od prvního zápisu do těhotenské průkazky až po porod
Těhotenství je cesta plná očekávání, ale také mnoha otázek ohledně vyšetření, která tě čekají. Abychom ti v tom udělali jasno, připravili jsme pro tebe přehled toho nejdůležitějšího, co tě čeká na pravidelných prohlídkách u gynekologa a jak je to s očkováním v období čekání na miminko.
Výživa a pohyb v průběhu těhotenství
Snažíš se pro své miminko udělat to nejlepší a přemýšlíš, jestli je potřeba, abys měnila stravování a pohyb? Lets go!
Letos jaro bez detoxů, prosím
S příchodem jara se to kolem tebe začíná hemžit výzvami typu: „Očisti své tělo!“, „Nastartuj metabolismus!“, „Zbav se toxinů pomocí XYZ …“ Zní to jako něco, co bychom měli dělat, že jo? Jenže, co když je to všechno trochu jinak? Mám pro tebe jednu skvělou zprávu hned na úvod: Detox probíhá v tvém těle každý den. A nemusíš pro to vypít ani jeden zelený šejk.
Poskládej si správně talíř
Dá se jím bojovat proti všem civilizačním onemocněním, cítíš se po něm hezky a zvládneš co si usmyslíš. Co to je? No zdravý talíř! Jak si ho poskládat?
Dlouhodobé sezení má svá rizika – jak méně sedět?
Lidské tělo se během milionů let evoluce vyvinulo pro pohyb – jsme doslova stvořeni k pohybu - k chůzi, běhu a různorodé fyzické aktivitě v průběhu dne. Naši předci trávili většinu času venku, při hledání potravy nebo stavbě přístřeší, zatímco náš způsob života je často spojen s dlouhým sezením – v práci, v autě i doma. Takový životní styl je ale pro naše tělo nepřirozený a škodlivý. Proč?
Jak a kolik bychom se měli hýbat?
Hýbej se, běhej, dělej jógu, posiluj, jezdi na kole, míň seď. Slyšíš to pořád. Jak ale začít? Existuje něco jako doporučená denní dávka pohybu a jaký pohyb dělat? To se dozvíš v dnešním článku.
Ložnice jako svatyně: Tipy, jak si ji vybavit pro lepší spánek
Chodíš včas spát, správně se stravuješ a hýbeš s ohledem na spánek, co udělat pro kvalitní odpočineš ještě navíc? Udělej ze svojí ložnice svatyni!
5 pádných důvodů, proč dobře spát!
Třetinu života strávíme spánkem. Zdá se Ti to jako ztráta času? Není! Spánek je vedle pohybu, stravy a duševního zdraví jedním z hlavních pilířů zdravého životního stylu. Je jednoduché spánek zanedbávat, když máš nekonečný seznam úkolů, práci, rodinu, koníčky a pečuješ o vztahy. Pravdou však zůstává, že bez kvalitního spánku se brzy začnou projevovat problémy, které tě mohou zpomalit ještě víc. Zkus se na spánek dívat jako na investici do svého zdraví. Pokud se staráš o svoje stravování, pravidelně cvičís, je potřeba se zaměřit i na kvalitu svého spánku a odpočinku. Stojí to za to!
Únava, která nikdy nekončí: Chronický únavový syndrom
😴 Únava. Vždyť to znáš - chce se ti jen spát, nebo ležet, binge-watchovat seriál a nechat si dovézt jídlo až do postele. Krátkodobě je to úplně běžné, odpočinek je stejně důležitý jako být aktivní nebo se hýbat.
Příběh pacientky: Včasná diagnostika infarktu mi zachránila život
Infarkt myokardu může zasáhnout nečekaně, a to i ty, kteří na první pohled žijí aktivním a zdravým životem. Jaké jsou hlavní příznaky, kdy neodkládat návštěvu lékaře a co dělat (nebo naopak nedělat), pokud se objeví? Přečti si příběh Jany, které rychlá diagnostika zachránila život, a zjisti, proč je důležité naslouchat svému tělu a nepodceňovat varovné signály. Prevence a včasná reakce mohou být klíčem k záchraně života – nejen tvého, ale i tvých blízkých.
Sezónní viróza i nebezpečný zápal plic - Jak se můžeme bránit proti každoročnímu útoku chřipkového viru?
Rýmička nebo závažné respirační onemocnění, se kterým lze snadno skončit i v nemocnici. To je chřipka - virus se kterým se každoročně potká miliony lidí po celém světě. 🏥 Pojďme se podívat jak můžeme proti tomuto zrádnému onemocnění snadno a účinně bojovat. 🤺
Mužské zdraví: Rakovina varlat a samovyšetření
Aneb saháš si na ně každý měsíc? Ačkoliv to možná zní trochu zvláštně, jedním z hlavních pilířů prevence rakoviny varlat je právě samovyšetřování!
Mužské zdraví: Kdy je čas navštívit urologa a proč je prevence důležitá
🚨 Pozor, pozor! Je tu listopad – měsíc mužského zdraví a my přinášíme veledůležité informace, které mohou být právě pro tebe. Při jakých obtížích je vhodné vyhledat urologa? Jaké jsou příznaky rakoviny varlat a prostaty? Existují rizikové faktory? A jakou roli hraje životní styl? Na tyhle otázky odpovídáme v dnešním článku, tak pojďme do toho!
Testování na mutace BRCA genů: Proč ho podstoupit a jak přispívá k prevenci rakoviny
Angelina Jolie, preventivní mastektomie, zvýšené riziko rakoviny nejen prsu, ale i vaječníků nebo prostaty. Říkají ti něco geny BRCA? Jedná se o tzv. breast cancer genes a jsou zodpovědné za opravování naší genetické informace v buňkách. Máme dva druhy: BRCA 1 a BRCA 2. Jak probíhá testování na mutace BRCA genů?
Mindfulness: Jak lépe zvládat stres
Někdy se říká, že žijeme v rychlé době – z každé strany se na nás valí nekonečné proudy informací, zpráv a zábavy. Zároveň je tu ale i neustálý tlak na výkon a schopnost se v měnícím se světě zorientovat. Co kdyby tu ale byla poměrně jednoduchá metoda – schopnost, kterou se můžeš naučit a rozvíjet – a která by ti pomohla tenhle stres a konstantní změny překonat? 👀 Neuvěříš tomu, ale je tu s námi už 40 let!
Preventivní vyšetření prsou: Sahej si na ně a choď pravidelně na mamografii!
Saháš si někdy na prsa? Sahá ti na ně tvůj kluk nebo tvoje holka? Alespoň jednou měsíčně by sis na ně totiž sáhnout měla a my ti hned povíme, jak na to.
Typy demence: Příznaky, příčiny a jak jim předcházet
Demence ovlivní v průběhu života snad každého z nás různými způsoby. Ať už se vyskytne u tvých blízkých nebo přímo u tebe. Pojď se s námi podívat jaké typy demence existují.
Co můžeš udělat pro prevenci demence už dnes?
Demenci, včetně Alzheimerovy choroby, nelze nikdy zcela předejít. S rizikovými faktory jako je věk nebo genetika nic udělat nemůžeme, ale mnoho dalších rizikových faktorů můžeš ovlivnit změnou životního stylu a důslednou léčbou chronických onemocnění. To vše může kromě jiného i výrazně oddálit její nástup. Pojďme se podívat jak na to 💪🏻
Proč je třeba se o reprodukční zdraví zajímat včas a jak ovlivňuje plodnost
Potomstvo je někdy těžké načasovat ideálně. Ale čas nebývá tou jedinou překážkou. Pětinu párů v Česku trápí neplodnost. O neplodnosti mluvíme ve chvíli, kdy pár nedosáhne početí po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku u žen do 35 let a půl roce u žen nad 35 let.
Důležitost výživy a zdravého životního stylu v těhotenství, aneb mám jíst za dva?
💡 Víš, že … jíst za dva v těhotenství opravdu nemusíš? 😧 Energetická spotřeba ženského těla totiž v prvním trimestru narůstá jen nepatrně, tak se nemusíš trápit, že ti je nevolno a dvojitou porci svíčkové rozhodně nezvládneš! 🤢
Připrav se na sezónu očkováním: Chřipka, RSV, covid a meningokoky
Neradi to říkáme, ale léto se pomalu chýlí ke konci … 😭 Vystřídá ho ale jiné období spousta mlhy, deště a nachlazení - sezóna respiračních infekcí je tady! I během ní můžeš během být ale v klidu. A to když nezapomeneš na přípravu na zimu a dobrovolné očkování! Pojďme se tedy podívat, proti čemu se můžeme během tzv. chřipkové sezóny efektivně bránit. 🥊
Vitamíny a očkování v těhotenství
💡 Víš, že … to co dítě dělá, jí a prožívá v prvních 1000 dnech významně ovlivňuje celý jeho život? 1000 dní alias 270 dní těhotenství + první 2 roky života i podle toho se jmenuje iniciativa, která směřuje pozornost na výživu v těhotenství a u malých dětí.
Těhotenský screening: Přehled vyšetření
Těhotenství je zcela určitě velice výjimečný čas, někdy může být ale trochu problém se v něm orientovat. 😬 Máš chodit někam na prohlídky? Kam?? Kolik? Kdy? Zkrátka tě čeká po cestě spoustu checkpointů, ve kterých není jednoduché se vyznat. Mají ale za úkol zajistit aby tvé těhotenství proběhlo co nejvíce v pohodě a klidu. 💕
Bezpečný sex, tabu a mýty
Jak být dneska ve svém intimním životě a obecně v sexu cool? Pojďme se bavit o bezpečnosti. V tom je totiž to kouzlo! 🔥Jako bezpečnější sex můžeme označit sadu praktik a opatření, která jsou určena k omezení šíření sexuálně přenosných infekcí (STIs, STDs).
Černý kašel: co je důležité vědět?
Černý kašel, dávivý kašel, kašel 100 dní - jedno z nejskloňovanějších infekčních onemocnění poslední doby. O jak závažné onemocnění se jedná a jaké novinky se v Česku chystají? Na to všechno se dnes podíváme.
Krevní testy u praktického lékaře a jejich význam
Uběhly dva roky, tebe zase čeká prohlídka u praktika a zajímá tě, co praktik vlastně vyšetřuje? Tak to sis rozklikl ten správný článek 😉
Nedaří se vám otěhotnět? Neplodnost žen a mužů
⛑️ Většina z nás se velkou část našeho života snaží během sexu neotěhotnět. Stačí jedna kapka a dítě je na světě. Střih. Je nám přes třicet, po dítěti toužíme a ono „to” ale nejde. Většině párů se zadaří do půl roku, ale zhruba každý pátý pár má s otěhotněním potíže.
Zdravý životní styl v prevenci kardiovaskulárních nemocí
Zdravý životní styl je základem prevence většiny civilizačních onemocnění, se kterými se v dnešní době setkáváme. Významnou roli hraje také u kardiovaskulárních onemocnění. Co zdravý životní styl vlastně znamená? A jaký vliv na naše zdraví doopravdy má? Pojďme se na to podívat!
Nový screening rakoviny prostaty: jak probíhá a co čekat?
Od ledna 2024 praktičtí lékaři nebo urologové oslovují do nově spuštěného screeningu muže ve věku 50 - 69 let. Takže se neváhej zeptat svého praktického lékaře nebo urologa na podrobnosti screeningu.
Očkování proti HPV má smysl v každém věku
Není eSTýDý jako eSTýDý. Jedna způsobuje svědění tam dole, druhá je zas největší strašák od dob Freddieho Mercuryho, proti té nejčastější se můžeš dokonce očkovat. A to i když nejsi už dávno v pubertě. No fakt, představujeme ti HPV neboli lidský papilomavirus.
Znáš svoji hladinu cukru v krvi?
📊 Cukrovka neboli diabetes je na vzestupu. Zatímco v roce 1980 bylo celosvětově asi 100 milionů diabetiků, aktuálně jsme na 500 milionech a předpoklad pro rok 2050 je hrozivých 1,3 miliardy diabetiků. Na léčbu diabetiků vynaložíme v Česku asi 15% všech nákladů zdravotní péče.
Jak se stane, že zapálená svíčka vyhasne, aneb syndrom vyhoření.
🤯 Pracovní stres, moc úkolů, vyčerpanost, ale i pokles pracovní výkonnosti i to je syndrom vyhoření, takzvaný burn-out syndrom. Koho nejčastěji postihuje a jak mu můžeš předcházet?
Rozhovor s MUDr. Barborou Grygarovou o životě s bipolární afektivní poruchou
Bipolární afektivní porucha je duševní onemocnění, kterým v současnosti trpí ve světě přes 40 milionů lidí. V Česku s ní žije asi 100 tisíc lidí. Jak se dá s takovým onemocněním fungovat a co kladného může život s BAP přinést? Na to jsme se ptali MUDr. Barbory Grygarové.
Jak mít zdravá prsa
I když je většinou v páru, je prs jedinečným orgánem. A to nejen proto, že dokáže tak snadno upoutat mužskou i ženskou pozornost, ale především dokonale zasytí bříška našich nejmenších. 🍼
Jak si vybrat hormonální antikoncepci bez použití ententýky dvašpalíky
🫦 Sex je náš, dělá dobře mě i tobě… Jestli máš rád/a sex a po dětech ještě/už netoužíš, pojď se s námi podívat, jak se při sexu chránit tak, aby z něj nebylo jedno velké překvapení.
Historie očkování
Záměrně se nechat nakazit, šňupat strupy.. bléééé! Jaký blééé, to je historie medicíny! 📜 Lidé hledali po staletí způsob, jakým se bránit proti smrtnících infekcím, pojď tedy s námi na malý výlet do historie očkování.
Nejdůležitější očkování pro dospělé jasně a přehledně
Chřipka, klíšťovka, tetanus, covid, spalničky, žloutenky… Možností očkování je dnes tolik, že je snadné se v nich ztratit. Proto jsme se rozhodli vytvořit stručný přehled nejdůležitějších očkování - respektive nemocí, na které by si měl každý dospělák dávat pozor. 📅
Akné a duševní zdraví
Akné - říkáme mu i acne vulgaris, ale pro někoho to jsou jednoduše pupínky a beďary. Může potrápit každého a to nejen svými projevy přímo na kůži, ale také dopady na psychiku! Na ty bychom rozhodně neměli zapomínat.
Způsobuje rakovinu i genitální bradavice: záporák dne HPV
HáPéVé aneb jeden z nejskloňovanějších virů poslední doby... Víš, jakou neplechu může v těle napáchat a jak se proti němu chránit? To vše si v tomhle článku povíme.
První pomoc v bezvědomí. Jak postupovat?
🦸🏼♀️ I ty se můžeš stát superhrdinou, když budeš vědět, jak se zachovat v případě, že narazíš na člověka v bezvědomí.
Pálení nebo svrbění tam dole? Jak rozeznat, o co jde?
Co se může stát, když nebudeš dbát na intimní hygienu? 💁🏼♀️ A jak poznat co mi je?
Vulvy a vagíny 201: Jak v ní mít jako v pokojíčku
Vaginální mykózy, bakteriální vaginózy, pálení, řezání a tak dále.. Brr! Přijde ti to povědomé? Tak jsi tu správně! A ač by pro tebe péče o intimní partie měla být tak přirozená čištění zubů, tak ruku na vulvu.. ehm na srdce, která z vás o ně dobře pečuje?
Rizika nechráněného sexu a jak říct ne
Sex je naprosto přirozenou součástí života. Každý, kdo TO ale chce dělat, by však měl vědět o zásadách toho bezpečného. A zároveň dbát na souhlas všech stran, pak není nic zakázáno.
Metody bariérové antikoncepce a jejich spolehlivost
Šprcka, ponožka, guma, prezervativ, zkrátka kondom, tedy metoda bariérové antikoncepce, která slouží proti nechtěnému těhotenství a jako JEDINÁ taky k ochraně proti sexuálně přenosným onemocněním #tochceš. Pojďme si proto o něm a pesaru říct víc.
Kam dál?
První pomoc v bezvědomí. Jak postupovat?
🦸🏼♀️ I ty se můžeš stát superhrdinou, když budeš vědět, jak se zachovat v případě, že narazíš na člověka v bezvědomí.
Pálení nebo svrbění tam dole? Jak rozeznat, o co jde?
Co se může stát, když nebudeš dbát na intimní hygienu? 💁🏼♀️ A jak poznat co mi je?
Vulvy a vagíny 201: Jak v ní mít jako v pokojíčku
Vaginální mykózy, bakteriální vaginózy, pálení, řezání a tak dále.. Brr! Přijde ti to povědomé? Tak jsi tu správně! A ač by pro tebe péče o intimní partie měla být tak přirozená čištění zubů, tak ruku na vulvu.. ehm na srdce, která z vás o ně dobře pečuje?
Rizika nechráněného sexu a jak říct ne
Sex je naprosto přirozenou součástí života. Každý, kdo TO ale chce dělat, by však měl vědět o zásadách toho bezpečného. A zároveň dbát na souhlas všech stran, pak není nic zakázáno.
Metody bariérové antikoncepce a jejich spolehlivost
Šprcka, ponožka, guma, prezervativ, zkrátka kondom, tedy metoda bariérové antikoncepce, která slouží proti nechtěnému těhotenství a jako JEDINÁ taky k ochraně proti sexuálně přenosným onemocněním #tochceš. Pojďme si proto o něm a pesaru říct víc.
Anafylaktický šok, popáleniny či krvácení. Tři akutní stavy, u kterých se můžeš stát hrdinou i ty.
Anafylaktický šok, popáleniny nebo velké krvácení - to jsou tři situace, ve kterých správná a rychlá pomoc může zachránit život, tak jdeme na to.
Jak se starat o své zdraví v létě? Vyhni se mýtům a dezinformacím.
V poslední době se na řadě instagramových účtů objevily informace o tom, jak je důležité vystavovat se sluníčku bez brýlí, nepoužívat opalovací krémy pro jejich toxický efekt nebo se mazat jen v určitou hodinu. A tak podobně. Rádi bychom ti proto shrnuli nejdůležitější PODLOŽENÁ fakta, která ti pomohou se v moři dezinformací lépe zorientovat.
Co bys měl/a vědět před darováním krve?
14. června slavíme mezinárodní den darování krve, tento datum odkazuje na narození objevitele Rh faktoru Karla Landsteinera, který za svůj objev získal dokonce Nobelovu cenu. Co bys měl/a vědět před darováním krve a kdo může darovat?
Jak rozeznat obyčejné chrápání od spánkové apnoe?
Spánek je základním pilířem našeho fyzického a duševního zdraví. Během spánku se naše tělo regeneruje a obnovuje, proto je důležité spát kvalitně, nepřerušovaně a nepodceňovat možné problémy. Ty se na první pohled mohou zdát banálně, ale ve výsledku mohou mít vážné důsledky pro naše zdraví. Příkladem je spánková apnoe, která mnohdy vypadá jako obyčejné chrápání. Jak takovou spánkovou apnoi poznat?
Jak poznat mozkovou mrtvici?
Náhlé přerušení krevního zásobení částí mozku může mít fatální následky. Mozková mrtvice je vážným zdravotním stavem, který ročně postihuje až 25 000 lidí v České republice. Ačkoli se nejčastěji vyskytuje po 55. roce života, může se objevit i u mladších jedinců. Bohužel je mrtvice druhou nejčastější příčinou úmrtí ve světě.