Těhotenský screening a očkování během těhotenství aneb co tě čeká od prvního zápisu do těhotenské průkazky až po porod

MUDr. Zůza, Chief Medical Officer v Loono
absolventka LFP Univerzity Karlovy, maminka dvou dětí a nadšená knihomolka

Těhotenství je cesta plná očekávání, ale také mnoha otázek ohledně vyšetření, která tě čekají. Abychom ti v tom udělali jasno, připravili jsme pro tebe přehled toho nejdůležitějšího, co tě čeká na pravidelných prohlídkách u gynekologa a jak je to s očkováním v období čekání na miminko.

Pokud jde vše hladce, tak do 34. týdne budeš ke svému gynekologovi chodit každých 4–6 týdnů. S blížícím se termínem porodu se uvidíte i častěji. Během každé kontroly si s tebou lékař popovídá, zkontroluje tvoji váhu, změří tlak a vyšetří moč.

A co dalšího tě čeká kromě pravidelných prohlídek v těhotenství? 

📅 Do 14. týdne těhotenství (ideálně mezi 8.–10. týdnem)

Čeká tě vstupní prohlídka a komplexní vyšetření (zdravotní stav, gynekologické vyšetření, měření pánevních rozměrů). Lékař ti odebere krev pro různá laboratorní vyšetření, mezi ně patří i 1. fáze screeningu těhotenské cukrovky (stanovení hladiny cukru v krvi). Vystaví ti tvou těhotenskou průkazku.

Co můžeš zvážit navíc – pozor, tato vyšetření nejsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění:
👉🏻 Lékař ti nabídne kombinovaný primotrimestrální screening pro odhad rizika chromozomálních vad a v rámci něj podrobný ultrazvuk (11.–13. týden) a laboratorní vyšetření (týden až dva po něm).
👉🏻 Připlatit si můžeš i za screening preeklampsie (kombinace krevních testů, ultrazvuku, anamnézy a měření krevního tlaku).
👉🏻 Lékař ti může doporučit neinvazivní prenatální test (NIPT) – jedna z nejpřesnějších metod pro stanovení rizika různých syndromů (včetně Downova syndromu) z pouhého krevního testu.
👉🏻 Vyšetřit si můžeš nechat i další protilátky (zvlášť rizikové v těhotenství mohou být zarděnky nebo toxoplazma).

📅 20.–22. týden

Čeká tě další ultrazvuk. Pokud ho chceš mít opět podrobnější, tak si za něj můžeš opět připlatit.

📅 24.–28. týden

Vyšetření krve, moči a hlavně 2. fáze screeningu těhotenské cukrovky (orální glukózový toleranční test (oGTT). Pokud tě zajímá, co to přesně je, tak si přečti náš příspěvek.

📅 28.–34. týden

Druhé kolo laboratorních vyšetření, velice podobné tomu v prvním trimestru. Opět tě čeká i ultrazvuk zaměřený na správný růst miminka.

📅 35.–37. týden

Před porodem je potřeba vědět, jestli je v pochvě a konečníku přítomna bakterie Streptokoka skupiny B. Pokud by stěr vyšel pozitivně, tak je potřeba před porodem začít užívat antibiotika. Opět je možné si připlatit za ultrazvukový screening poruch růstu.

🚨 Je to taky doba, kdy bys měla vědět, kde budeš rodit. 🏥 Na vstupní vyšetření v porodnici by ti měl gynekolog dát žádanku. Ničeho se neboj, seznam se s personálem i prostředím porodnice a neváhej se ptát na cokoliv, co tě napadne ohledně organizace i samotného vedení porodu! Velké množství porodnic pořádá i dny otevřených dveří nebo různých předporodní kurzy, kdy se k nim můžeš podívat a seznámit se s jejich prostředím.

Očkování v těhotenství

Přemýšlíš, zda se nechat očkovat v těhotenství? Super! Vakcína totiž nechrání jen tebe, tvoje miminko přes placentu dostane mateřské protilátky a je tak proti infekcím chráněno, než dozraje k vlastnímu očkování. 💉 I novorozenci a kojenci v prvních měsících života mají totiž zvýšené riziko komplikovaného průběhu infekcí. 

Jaká očkování zvážit?

👉🏻 chřipka: ochráníš hlavně sebe před těžkým průběhem, pravděpodobnost, že v těhotenství skončíš s chřipkou v nemocnici je až 7x vyšší než u netěhotných
👉🏻 černý kašel: je nebezpečný pro miminka v prvních měsících života, bohužel se nejčastěji nakazí právě od svých blízkých, řekni o možnosti očkování i svému partnerovi nebo rodičům
👉🏻 covid 19: rizika jsou pro tebe podobně zvýšená jako např. u chřipky, infekce může vést i k předčasnému porodu
👉🏻 RSV: zákeřný virus zvlášť pro miminka, bohužel pro malé děti vakcínu nemáme a tak na něj můžeš přenést protilátky právě díky očkování v těhotenství

Jakým vakcínám se vyhnout?

Nedoporučuje se očkovat živými vakcínami, takže očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím si naplánuj už před těhotenství.

Těhotenství je jedinečná cesta a pravidelné kontroly a promyšlené očkování jsou důležitou součástí péče o tvé zdraví i zdraví tvé miminka. Neboj se ptát svého lékaře na cokoliv, co tě zajímá.

Zdroje:
https://www.vakcinace.eu/doporuceni-a-stanoviska/doporuceni-ceske-vakcinologicke-spolecnosti-pro-ockovani-v-tehotenstvi
https://vaccination-info.europa.eu/en/new-and-expecting-parents
https://www.nzip.cz/clanek/1715-vysetreni-v-jednotlivych-tydnech-tehotenstvi

Projekt byl realizován za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Kam dál?

Měj své zdraví pevně v rukou a nezapomeň už ani na jednu prohlídku!

  • Zapamatuje si všechny termíny tvých prohlídek a připomene ti je.

  • Připomene ti také samovyšetření prsou či varlat.

  • Pomůže ti najít toho správného lékaře či odborníka pro tvé zdraví.

  • Naučí tě, že pro své zdraví můžeš udělat něco každý den.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.