Vulvy a vagíny 101: Co tě ve škole neučili

Na anatomickém obrázku s jistotou určíš, kde jsou vaječníky a děloha, ale víš, kde najdeš vulvu a vagínu? Jak fungují během sexu a proč je v dnešní době větší zájem o chirurgické úpravy vnějších genitálií?
Vše se dozvíš v našem novém článku.

Vulva x vagína - co je co?
Pojmy vulva a vagína se často zaměňují. Jak je to tedy správně? Zjednodušeně se dá říct, že vagína je biologicky primárně porodní kanál a sekundárně slouží k pohlavnímu styku a vulva je to, co vidíš na první pohled. Obě mají důležitou úlohu při menstruaci, rození dětí a samozřejmě při sexu.

Jako vulva se nazývají vnější ženské pohlavní orgány. Chrání ji stydké pysky (velké a malé), vpředu najdeš klitoris a dále se skládá z poševní předsíně, kde je i močová trubice a vagína neboli pochva. 

Pochva neboli vagína je pohlavní orgán, který ti slouží mimo jiné k pohlavnímu styku, odtoku menstruace nebo porodu. Umístěna je mezi močovým měchýřem a močovou trubicí vpředu a konečníkem vzadu.

Jak to funguje během sexu?
Na začátku sexu se tvá vagína rozšiřuje, prodlužuje a začíná vlhnout. Na objemu nabydou vnější i vnitřní pysky, klitoris a někdy také prsa. Zrychlí se ti tep, tlak a dech, tkáně stěn vagíny se prokrví a  pochva se rozšíří. 

Během sexu není důležitá jen vagína, ale i vulva. Hlavně protože její součástí je klitoris. Ten pochází ze stejné tkáně jako penis, je tvořen topořivými tělísky a má v sobě spoustu nervových zakončení, jejichž drážděním dojde ke klitoriálnímu orgasmu.

Možná jsi nevěděla, že vnitřní stydké pysky během sexu mění barvu. U bezdětných žen se změní z růžové na jasně červenou a u maminek pak z jasně červené na tmavě fialovou.

Nezapomeň na to, že sexuální vzrušení závisí na mnoha faktorech a především na tvém psychickém rozpoložení, protože pokud nebudeš v pohodě ty, nebude ani tvá vulva a vagína :-).

Stereotypizace vzhledu a stud během sexu
Lidská sexualita je velmi široký koncept, který je ovlivňován hormony, fyziologií, psychologií, mezilidskými vztahy nebo i sociokulturními vlivy. Se svým sexuálním životem budeš nejspíš spokojená v případě, pokud budeš psychicky a fyzicky zdravá a budeš mít kvalitní vztah se svým partnerem/kou.

Ale neboj, sexuální problémy jsou běžné jak u žen, tak u mužů a mohou přijít v jakémkoliv věku. Běžně se k popisu těchto problémů používá termín sexuální dysfunkce. Ta tě může provádět celým životem. 

Jedním z těchto problémů může být  i stud. Ten ti může bránit si sex užít a kvůli zbytečným obavám se tak připravíš o 100% zážitek. V mnoha případech právě stud a nespokojenost se vzhledem vlastních genitálií, vede holky do rukou lékařů a chirurgů. Často chtějí upravit především velikost a tvar stydkých pysků. Vaginální chirurgie je nejrychleji rostoucí segment plastické chirurgie na světě a je spojen s trendy v ochlupení, vystavování žen idealizovaným obrazům genitální anatomie a také s rostoucím povědomím o tomto oboru. Nezapomínej však, že v pořádku jsou všechny variace vzhledu, které jsou v souladu s normální lidskou anatomií. 

A na závěr naše tradiční připomenutí: naslouchej svému tělu, pečuj o něj, choď na preventivní prohlídky a když něco není v pořádku, vyhledej svého lékaře.

Článěk vznikl ve spolupráci s RIA – partnerem naší kampaně Dole dobrý, která tě naučí, jak se správně starat o své reprodukční orgány.

Přečti si naše další články

Letos jaro bez detoxů, prosím

S příchodem jara se to kolem tebe začíná hemžit výzvami typu: „Očisti své tělo!“, „Nastartuj metabolismus!“, „Zbav se toxinů pomocí XYZ …“ Zní to jako něco, co bychom měli dělat, že jo? Jenže, co když je to všechno trochu jinak? Mám pro tebe jednu skvělou zprávu hned na úvod: Detox probíhá v tvém těle každý den. A nemusíš pro to vypít ani jeden zelený šejk.

Poskládej si správně talíř

Dá se jím bojovat proti všem civilizačním onemocněním, cítíš se po něm hezky a zvládneš co si usmyslíš. Co to je? No zdravý talíř! Jak si ho poskládat?

Dlouhodobé sezení má svá rizika – jak méně sedět?

Lidské tělo se během milionů let evoluce vyvinulo pro pohyb – jsme doslova stvořeni k pohybu - k chůzi, běhu a různorodé fyzické aktivitě v průběhu dne. Naši předci trávili většinu času venku, při hledání potravy nebo stavbě přístřeší, zatímco náš způsob života je často spojen s dlouhým sezením – v práci, v autě i doma. Takový životní styl je ale pro naše tělo nepřirozený a škodlivý. Proč?

Jak a kolik bychom se měli hýbat?

Hýbej se, běhej, dělej jógu, posiluj, jezdi na kole, míň seď. Slyšíš to pořád. Jak ale začít? Existuje něco jako doporučená denní dávka pohybu a jaký pohyb dělat? To se dozvíš v dnešním článku.

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.

 

Pomohl ti náš článek?
Můžeš nás podpořit.